ONYCHOMYKÓZA -ODSTRÁNENIA PLESNE NA NECHTOCH
Onychomykóza je mykotické (plesňové) poškodenie nechtov (nechtovej platničky). Ochorenie môže byť spôsobené vláknitými hubami (tzv. dermatofyty) alebo kvasinkami. Ochorenie je infekčné, pacienti sa často infikujú v spoločných priestoroch (kúpaliská, sprchy, sauny, posilovne a iné).
V súčastnosti laser predstavuje najúčinnejšiu a zároveň najbezpečnejšiu formu liečby mykotických ochorení nechtov. Účinnosť liečby je až 95%. Ošetrenie nemá žiadne vedľajšie účinky.. Podstatou laserového ošetrenia v liečbe onychomykózy je koagulácia „akoby spečenie“ mykotických vlákien.
APLIKÁCIA
Žiarenie preniká cez necht do nechtovej platničky, v ktorej sa nachádzajú patogénne huby. Okolitá koža a samotný necht ostávajú nepoškodené.
Pacient pri ošetrení cíti teplo, ktoré spôsobuje absorbcia žiarenia. Stena bunky huby praskne pri dostaihnutí určitej teploty a následne je zničená. Laser je účinný aj keď je postihnutá celá nechtová platnička, pretože laserom sa ošetrí aj oblasť aj nad nechtovým lôžkom. Hĺbka prieniku laserového žiarenia do nechta je cca 2-3 mm
Prvé výsledky sa dostavia najskôr o osem týždňov od začatia liečby vzhľadom na rastový cyklus nechtu. Po ošetrení začína rásť nový nepoškodený necht.
Pre dosiahnutie istého výsledku odporúčame tri sedenia v mesačných intervaloch avšak dĺžka liečby môže byť u každého klienta individuálna.
Výhody ošetrenia:
- ošetrenie je rýchle – ošetriť nechty oboch chodidiel trvá cca 15 minút
- počet ošetrení je individuálny, závisí od dĺžky postihnutia nechtového lôžka a taktiež od stupňa poškodenia
- nemusíte dlhodobo aplikovať krémy s neistým efektom
- nemusíte užívať orálne medikácie, ktoré majú často nežiaduce vedľajšie účinky
- po laserovom ošetrení sa zlepší celkový vzhľad nechtu
Doporučuje sa aj po ukončení laserovej liečby naďalej sledovať pacienta, po prípade zopakovať ešte jedno ošetrenie. Na minimalizáciu recidívy doporučujeme dostatočnú hygienu, dôkladné vysušenie nôh či rúk po umytí, dezinfekciu obuvi. Okrem toho je doporučené používať antimykotické krémy.
Kontraindikácie:
- pacienti s neuropatiou,
- pacienti s diagnózou epilepsie,
- obehové poruchy,
- diabetici,
- tehotné a dojčiace ženy,
- onkologické ochorenie,
- precitlivenosť na svetelnú terapiu.